Dlaczego woda jest tak bardzo ważna? Scenariusz zajęć dla przedszkolaków

Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych w grupie 4-5 latków.

Cele ogólne:

  • Tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez eksperymentowanie, obserwowanie i odkrywanie.
  • Uzmysłowienie dzieciom znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin.
  • Zrozumienie potrzeby dbania o czystość wód.

Cele szczegółowe (dziecko):

  • Uważnie słucha zagadek dźwiękowych, stara się je rozpoznać i nazwać.
  • Bierze aktywny udział w zabawie ruchowej.
  • Słucha wiersza pt. „Chora rzeka” J. Papuzińskiej.
  • Bierze udział w rozmowie na temat treści utworu.
  • Rozumie znaczenie wody dla ludzi, zwierząt i roślin.
  • Bierze aktywny udział w zabawie badawczej.
  • Wzbogaca swoją wiedzę na temat przyczyn zanieczyszczenia wody.

Metody:

  • Słowne: wiersz, rozmowa.
  • Aktywizujące.
  • Ekspresyjne: obserwacje.
  • Praktyczne: doświadczenia, eksperymenty.

Formy:

  • Indywidualna.
  • Zbiorowa.

Środki dydaktyczne: Nagrania z efektami dźwiękowymi, wiersz J. Papuzińskiej „Chora rzeka”, pojemniki na wodę, woda, barwnik spożywczy, farba, bibuła, papierki po cukierkach, żwir, płyn do mycia naczyń, liście kapusty pekińskiej, opaski z papieru, emblematy kropelek wody, klej, nożyce.

Przebieg zajęć:

  1. Zagadki słuchowe o wodzie wprowadzające do tematu zajęć: Słuchanie nagrań z efektami dźwiękowymi kojarzącymi się z wodą np. szum morza, padający deszcz, kąpiel pod prysznicem, kapiąca woda - próba odszukania tego, co łączy te wszystkie dźwięki.
  2. „Woda, woda” - zabawa ruchowo-naśladowcza: Dzieci pokazują ruchem czynności, przy których wykonywaniu potrzebna jest woda:
    • myjemy ręce
    • myjemy zęby
    • pierzemy
    • pijemy wodę
    • pływamy
    • podlewamy kwiaty
  3. „Chora rzeka” - wysłuchanie wiersza J. Papuzińskiej oraz rozmowa na temat treści utworu.

Wiersz J. Papuzińskiej „Chora rzeka”:

Śniła się kotkowi rzeka,
Wielka rzeka, pełna mleka.......
Tutaj płynie biała rzeka.
Ale to jest chora rzeka.
Jak tu pusto!?
Drzewo uschło.....
Cicho tak -ani ptak,
ani ważka, ani komar, ani bąk,
ani gad, ani płaz, ani ślimak,
ani żadna wodna roślina,
ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg,
nikt już nie żyje tutaj,
bo rzeka jest zatruta.
Sterczy napis: „Zakaz kąpieli”
Mętny opar nad wodą się bieli.
Chora rzeka nie narzeka
tylko czeka, czeka, czeka...
J. Papuzińska

Przeczytaj także: Różnice między czystą wodą a czystą wódką

Rozmowa na temat treści wiersza, udzielanie odpowiedzi na pytania:

  • Co śniło się kotkowi?
  • Co mieszka, żyje w wodzie?
  • Dlaczego wszystkie zwierzęta i rośliny wyprowadziły się z rzeki?
  • Co może zatruć rzekę? (mycie samochodów, kąpanie psów, wyrzucanie śmieci do wody, odprowadzanie ścieków, wylewanie nieczystości)
  • Czy życie w brudnej, zanieczyszczonej wodzie jest możliwe?
  1. „Czysta rzeka, brudna rzeka” - zabawa badawcza z wykorzystaniem wody.

Na dzisiejszych zajęciach staniemy się naukowcami, badaczami odkrywającymi niezwykłe rzeczy. Wykonamy eksperyment z wodą i dowiemy się co może zagrażać naszym rzekom, jeziorom i jak temu zapobiec.

Doświadczenie:

Na środku stoją pojemniki z czystą, przeźroczystą wodą. Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat koloru wody i jej czystości. Dzieci wsypują lub wlewają do wody substancje (płyn do mycia naczyń, barwnik spożywczy, żwir, farba, bibuła, papiery po cukierkach). Obserwują co dzieje się pod wpływem substancji i starają się wyciągnąć wnioski. Następnie nauczyciel wkłada do pojemników roślinę (liście kapusty pekińskiej). Dzieci przez najbliższy dzień obserwują co stanie się z rośliną pod wpływem działania szkodliwych substancji.

Wniosek: Nawet bardzo mała ilość wsypanych detergentów, wylanych substancji, wyrzuconych śmieci sprawia, że cała woda jest zanieczyszczona. Zanieczyszczenia bardzo szybko rozprzestrzeniają się po całej powierzchni i zatruwają życie mieszkańcom wód.

  1. „Strażnicy wody” - wykonanie opaski na głowę z kropelką czystej, zdrowej wody.

Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że należy szanować wodę w rzekach, jeziorach bo jest to dom zwierząt i roślin. Rozdaje dzieciom opaski z papieru oraz emblematy kropelek wody. Zadaniem dzieci jest pokolorować i wyciąć kropelkę, a następnie nakleić na opaskę.

Przeczytaj także: Czysta Woda: Regulamin konkursu

Woda jest potrzebna do życia ludziom, zwierzętom oraz roślinom. Zmiany pór roku są z nią nierozerwalnie związane. Jak bardzo wszyscy potrzebujemy wody, dzieci dobrze już wiedzą. Problem zaczyna się w momencie, gdy wokół nas coraz częściej spotykamy wodę zanieczyszczoną. Nasz projekt badawczy będzie dotyczył właśnie tematu brudnej wody, a w szczególności jej oczyszczania. I chociaż to zagadnienie naprawdę złożone, to my będziemy poszukiwać sposobów na sprawdzenie jakości wody i wnikliwe obserwacje na miarę naszych możliwości. Proponowane aktywności zapewne przypadną dzieciom do gustu, bo kto nie lubi zajęć z wykorzystaniem ziemi, piasku czy gliny. Można tu dać upust kreatywności i dowolnie modyfikować warstwy tworzonych filtrów.

Przedstawienie dwóch szklanek wypełnionych wodą (jedna czysta, druga zanieczyszczona). Dzieci zwracają szczególną uwagę na zapach oraz barwę wody. Zastanawiają się, której wody chciałyby się napić. Określają, która jest czysta, która brudna. Zwrócenie uwagi na to, że nie każda woda nadaje się do picia.

Ćwiczenie słuchowe połączone z elementami ćwiczeń artykulacyjnych:

  • wysłuchiwanie i rozpoznawanie dźwięków z płyty CD (szum morskich fal, rwąca rzeka, padający deszcz, wodospad).
  • naśladowanie odgłosów wydawanych przez wodę np.: bul, bul, bul (np. wdmuchiwanie powietrza przez słomkę do wody) plusku plusk, plusku plusk (np. skok rybki do wody) plum, plum, plum (np. wrzucenie owocu do wody) chlupu chlupu, chlupu chlup (np.

Utrwalenie wiedzy na temat „Co dzieci już wiedzą o wodzie w przyrodzie” - zaproszenie dzieci do odgadnięcia zagadki (treści zagadek w zał. Zaproszenie dzieci do wysłuchania wiersza, pt. „Chora rzeka” J. Papuzińskiej (zał. 7. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza w oparciu o pytania nauczycielki (zwrócenie uwagi na wypowiedzi całym zdaniem), np.: - Dlaczego rzeka jest chora? - Dlaczego w tej rzece było tak pusto? - Co mogło zaszkodzić rzece? - Kto przyczynił się do zanieczyszczenia rzeki?(człowiek). - Kto może "wyleczyć" rzekę z kłopotów?

Prezentacja i omówienie ilustracji przedstawiających zanieczyszczenie rzeki przez człowieka. Pytanie: -Co czuje „chora”, a co „zdrowa” rzeka? Pytanie: Jakie działania może poczynić człowiek/małe dziecko na co dzień, które będą rzutować na „utrzymywaniu w zdrowiu” naszych rzek?

Przeczytaj także: Filtracja wody ze zeolitem

Zabawa ruchowa „Błyskawica grzmot” Wspólny śpiew piosenki wraz z ilustracją ruchową do tekstu.Zwrócenie uwagi na istotę deszczu w przyrodzie. Zaznaczenie, iż my uciekamy/ chowamy się przed nim, ale czy jest nam potrzebny? - Komu jeszcze jest potrzebny? - Czy deszcz zawsze jest czysty? - Czy może być brudny?

Pokaz slajdów połączony ze swobodną rozmową z dziećmi (burza mózgów). Przedstawienie źródeł wybranych rzek oraz ukazanie gdzie kończą swój bieg (Odra, Wisła, Nil, Amazonka) wraz z omówieniem: Wisła/Odra, które płyną przez całą Polskę i wpadają do morza; Nil, który jest najdłuższą rzeką na świecie i płynie przez wiele krajów, począwszy od Ugandy. Pytanie: Jeżeli człowiek wrzuci odpady do rzeki/nie sprzątając po sobie to gdzie mogą one dopłynąć?

Dzieci aby dostać się do tej krainy muszą przejść po mostku ( ławeczka) nad strumykiem ( niebieski materiał rozłożony na dywanie), tak aby nie wpaść do wody.

Dzieci podzielone na 4 osobowe zespoły . Każdy zespół otrzymuje papierową łódkę. Na stole przygotowana jest duża miska z woda , plastikowe rybki . Na stole przygotowane są różne przedmioty (j/w)oraz miska z wodą . Dzieci badają, które przedmioty toną a które pływają i dlaczego ?.

Odkrywanie kolorowych obrazków przedstawiających przybory toaletowe. Nazywanie przedmiotów i określanie do czego służą.

Wniosek: Osad z wody (kamień) pozostał na gazie. Woda jest już czysta i nadaje się do picia.

tags: #czysta #woda #scenariusz #zajęć #przedszkole

Popularne posty: