Czysta Woda Zdrowia Doda: Scenariusz Zajęć dla Klasy 1
- Szczegóły
Scenariusz zajęć dla klasy 1, którego celem jest uświadomienie uczniom wartości czystej wody dla zdrowia ludzi i całej przyrody.
Cele zajęć - przewidywane osiągnięcia ucznia:
- Rozumie wartość czystej wody jako niezbędnego czynnika dla zdrowia ludzi i całej przyrody.
- Uczestniczy w rozmowie zainspirowanej wysłuchanym tekstem na temat zachowań służących zdrowiu, zdrowego odżywiania oraz roli wody w prowadzeniu zdrowego trybu życia.
- Rozpoznaje i nazywa litery ź, Ź.
- Dokonuje analizy głoskowo-literowej wyrazów z poznaną głoską i wyrazów związanych ze zdrowiem.
- Czyta i pisze wyrazy oraz zdania według wzoru pisanego i drukowanego.
Plan zajęć:
- ,,Koziołek Dyzio dba o zdrowie” - praca z tekstem.
- ,,Z wodą po zdrowie” - zabawa ruchowa.
- Ź, ź - wprowadzenie spółgłoski miękkiej.
- Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu wyrazów i zdań z poznaną spółgłoską miękką.
- Dobre i złe właściwości wody - doświadczenia.
- Podsumowanie zajęć.
Środki dydaktyczne:
P. cz. 2 s. 68-69, Ćw. cz. 4 s. 6-7, nagranie z żywą muzyką, ilustracje kąpieliska, prysznica, butelki z wodą, kajaka, woda pitna, kubki jednorazowe, sok owocowy, ziemia.
Przebieg zajęć:
1. ,,Koziołek Dyzio dba o zdrowie” - praca z tekstem.
Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela.
Wypowiedzi dzieci na temat zachowań koziołka służących zdrowiu, roli wody w prowadzeniu zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania.
Własne zachowania prozdrowotne przestrzegane przez dzieci, dzielenie się doświadczeniami.
Przeczytaj także: Różnice między czystą wodą a czystą wódką
Wyodrębnienie z tekstu wyrazów źródło, źródełko. Omówienie znaczenia tych pojęć.
2. ,,Z wodą po zdrowie” - zabawa ruchowa.
Dzieci poruszają się swobodnie przy muzyce. Na przerwę w muzyce, nauczyciel podnosi w górę wybraną ilustrację, na widok której dzieci wykonują czynności przez nią sugerowane, np. pływanie, wiosłowanie, picie, mycie. Po zabawie dzieci siadają w kręgu i rozmawiają o zdrowym stylu życia.
3. Ź, ź - wprowadzenie spółgłoski miękkiej.
Analiza słuchowo-wzrokowa wyrazu źródło - budowanie modelu wyrazu. Podział na sylaby. Wskazanie pierwszej głoski i określenie jej rodzaju.
Wprowadzenie spółgłoski miękkiej ź, Ź.
Wykonanie ćwiczenia 1 s.6.
Przeczytaj także: Czysta Woda: Regulamin konkursu
4. Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu wyrazów i zdań z poznaną spółgłoską miękką.
Głośne czytanie wyrazów z lewego marginesu tekstu (s.68). Podział wyrazów na sylaby. Ustalenie liter występujących po ź. Wyszukiwanie w tekście i czytanie wyrazów z ź.
Wykonanie ćw.2 i 3 s.7.
5. Dobre i złe właściwości wody - doświadczenia.
Właściwości wody pitnej. Dzieci określają barwę, zapach i smak wody. Wyciągają wnioski: czysta woda jest przezroczysta, bez smaku i zapachu.
Zmiana właściwości wody. Nauczyciel dolewa sok, a dzieci obserwują zmianę właściwości wody.
Nauczyciel dodaje do wody ziemi, uczniowie dalej obserwują zmiany w wodzie, ale jej nie smakują. Podkreślenie, że tylko czysta woda jest zdrowa.
Przeczytaj także: Filtracja wody ze zeolitem
Woda mineralna czy coca-cola? - rozmowa kierowana: Czy wszystko, co atrakcyjnie wygląda i pachnie, a nawet smakuje, jest zdrowe? Czy zawsze organizm od razu okazuje objawy zatrucia? Czym powinniśmy się kierować, wybierając napoje oraz inne produkty spożywcze w sklepie? Przykłady produktów i napojów zdrowych i niezdrowych.
tags: #czysta #woda #zdrowia #doda #klasa #1

